The Story
| Brand Name | PXN |
| Model Number |
VD10+W CSR2 Bundle |
| Connection Method | Quick Release |
|
Wheel Rim Materia |
Ultra-fiber leather |
| Wheel Diameter | 13 inches (330mm) |
|
Paddle Shifters Material |
Carbon fiber Hall Effect |
| Steering Wheel RGB | Supported |
| PC Software | Supported |
| Compatible Platform | PC (Windows) |
| Torque |
Constant 10Nm       Peak 12Nm |
| Algorithm | PXN-dedicated New Algorithm |
| Shift Paddle Material | Aluminum Alloy |
| Motor Resolution | 24bit |
| Motor | Servo Direct Drive Motor |
| Motor Advantage | Low inertia Cog free Custom multi-pole servo motor |
| Mode on PC | D-input |
| Pedal Technology | Hall magnetic induction linear pedal |
| Steering Wheel Weight | 1800g |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Brand Name | PXN |
| Model Number |
VD10+W CSR2 Bundle |
| Connection Method | Quick Release |
|
Wheel Rim Materia |
Ultra-fiber leather |
| Wheel Diameter | 13 inches (330mm) |
|
Paddle Shifters Material |
Carbon fiber Hall Effect |
| Steering Wheel RGB | Supported |
| PC Software | Supported |
| Compatible Platform | PC (Windows) |
| Torque |
Constant 10Nm       Peak 12Nm |
| Algorithm | PXN-dedicated New Algorithm |
| Shift Paddle Material | Aluminum Alloy |
| Motor Resolution | 24bit |
| Motor | Servo Direct Drive Motor |
| Motor Advantage | Low inertia Cog free Custom multi-pole servo motor |
| Mode on PC | D-input |
| Pedal Technology | Hall magnetic induction linear pedal |
| Steering Wheel Weight | 1800g |










